מרוקו הקסומה. ערי המלוכה והסהרה
מאורגן 14 ימים 13 לילות. הגעה ביום ה- 15
יציאה: 13/02/2019 ד' חזרה: 26/02/2019 ג' הגעה: 27/02/2019 ד'
יום 1/ ד': ת"א – אירופה – קזבלנקה
נתחיל את הטיול במפגש בשדה התעופה נתב"ג, משם נטוס לקזבלנקה דרך יעד באירופה.
קזבלנקה היא בירתה הכלכלית והמסחרית של מדינת מרוקו.
בהגיענו לעיר נצא בנסיעה קצרה לבית המלון להתארגנות, קבלת חדרים וקצת התרעננות, לאחר מכן נצא לסיור באתריה התיירותיים והקסומים של העיר.
יום 2/ ה': קזבלנקה – רבאט – מכנס– פאס
נתחיל את יומנו בארוחת בוקר אותנטית במלון, לאחר מכן נצא יחדיו לכיוון העיר "רבאט" שהיא גם בירתה של מרוקו.
רבאט היא עיר עתיקה המשלבת בתוכה בתי מלכות עתיקים בשילוב עיר חדישה ומודרנית.
ארמונו של המלך מוחמד השישי יהיה היעד הראשון שבו נבקר ושם נתרשם מהפאר הרב המאפיין אותו בכניסה המרשימה לארמון ומהמוזוליאום שבו טומנים לא פחות מהמלך מוחמד החמישי ובנו חסן השני. משם נמשיך לעבר שרידי טור חסן שהוא מסגד מהמאה ה-12 ונעמיק בסיור בתוך סמטאות הקסבה העתיקה. בהמשך נגיעה לנקודת תצפית מרהיבה הצופה על כל העיר "סאלה" החצויה בנהר הבורגרג שבקצהו נשפך לאוקיינוס האטלנטי. לאחר מכן נעשה סיור בעיר "מכנס" – עיר החכמים של מרוקו. נבקר באתריה המפורסמים של העיר. בסיום הסיור נמשיך בנסיעה לעיר פס שהיא משמשת כבירתה התרבותית של מרוקו, העיר נוסדה במאה ה-8 ולאחר סיור לספיגת מעט מהתרבות המצויה בה נמשיך חזרה לכיוון המלון לארוחת הערב.
יום 3/ ו': פאס
יום זה יודגש כולו לעיר המוסלמית והעתיקה – פאס. העיר פאס מאופיינת בעיקר בשמירתה ההדוקה על צביונה העתיק.
את הסיור בעיר נתחיל במספר אתרים יהודים, הראשון שנבקר בו הוא המלאח היהודי ומשם נמשיך לאתרים יהודים נוספים, נבקר בארמון המלוכה בעיר ונסייר במדינה העתיקה ( פאס אל באלי) המשקפת עיר ערבית טיפוסית מימי הביניים שבאים לידי ביטוי ברחובותיה הצרים, נבקר ונתבונן בעבודות הבורסקאים, הנגרים, עובדי הנחושת, אורגי השטיחים, הג'ילז, צמחי המרפא ועוד.. משם נצעד לכיוון מפעל הקרמיקה ונסיים בצפייה במסגד הקראווין ובמוזוליאום של מולאי אידריס.
יום 4/ ש': פאס
יום חופשי ברחבי העיר, אנו ממליצים על טיול רגלי בסמטאותיה הססגוניות והצבעוניות, לא לשכוח לבקר בשדרת ה"שאנז אליזה" , בערב נפגש לארוחת ערב במלון ולאחר מכן נצא באופן מאורגן לערב של פולקלור "חתונה פאסית".
יום 5/ א': פאס – איפראן – מידלת – א-ראשידיה – ארפוד
את הבוקר נתחיל בנסיעה לכיוון דרום לעיירת הקיט והנופש איפראן, העיירה ממוקמת בליבה של שמורת טבע במעלה הרי האטלס התיכון, העיירה נבנתה ע"י הצרפתים למטרת נופש.
לא סתם נקראת בפי רבים העיר כ"שוויץ" של מרוקו, העיר מיוחדת מאוד ואין אף עיר אחרת בכל מרוקו המשתווה לה. בהמשך דרכנו נחלוף על פני כפרי נוודים ואף נגלוש אל שולי מדבר הסהרה. את היום נמשיך בנסיעה לכיוון העיירה הקטנה ריש, הממוקמת בפתחו של ואדי זיז, נמשיך בדרכנו לעיר מידלת הנמצאת בגובה של 1100 מ' ושבעברה שכנו גם יהודים ומשם נמשיך לעיר א-ראשידה שהיא ממש על אם הדרך לארפוד, בהגיענו נוכל לחוות אולי לראשונה את המראות הקסומים של נאות המדבר, נצפה בקסבות הבנויות מלבני בוץ לאורכו של נהר זיז כשדקלים מקיפים אותם ולקראת הערב נגיע לעיר ארפוד הממוקמת בלבו של נווה המדבר תפילת, משם נעשה את דרכנו לעבר בית המלון לארוחת ערב ומנוחה.
יום 6/ ב': מרזוגה – פוגארות – טנרירט – ווארזאזאת
עם עלות השחר כבר יחכו לנו הג'יפים שייקחו אותנו לכיוון הדיונה הארוכה והגבוהה ביותר במדבר סהרה והיא "המרזוגה", החוויה העצומה הטמונה במפגש האדיר עם עוצמת המדבר והטבע לא תשאיר אף אחד מאתנו אדיש. נמהר ונחזור לכיוון המלון לארוחת בוקר ובסיומה נתארגן ליציאה לכיוון מערב. בדרכנו נצפה בשיטת אגירת המים הייחודית של שבטי הבדווים שנקראת שרשרת ה"פוגארות". משם נמשיך לכיוונה של אחת מהפינות הקסומות במרוקו – קניון הטודרה, בהמשך נסיעתנו נעבור בעיירה טינרירט ובולמן, נבצע תצפית מרהיבה לכיוונו של נהר הדאדס ואת יומנו נסיים בהגעה לעיירה וורזאזאת והעברה למלון ולארוחת ערב.
יום 7/ ג': ווארזאזאת – איית בן חאדו – מרקש
בבוקר היום השביעי של טיולנו נתחיל בנסיעה ותוך כדי נוכל להתרשם מנופים מרהיבים. נתחיל בסיור בקסבת איית בן חאדו, הקאסבה ממוקמת למרגלות ההרים ובנויה כמבצר הבנוי מאבן חול אדומה, איית בן חאדו נחשבת לקאסבה המרשימה ביותר ואף שימשה בשנים האחרונות כתפאורה בסרטים מובילים כגון: גלדיאטור, לורנס, איש ערב ועוד..
בסיום הסיור נמשיך בדרכנו אל העיר "מרקש" ובדרכנו ונחלוף על פני הערים- טליווין וטרודנט.
יום 8/ ד': מרקש – אוריקה – מרקש
בסיומה של ארוחת הבוקר נתחיל את טיפוסנו אל ליבו של הר האטלס הגבוה, בדרכנו נעבור בעמק האוריקה הירוק והשופע במים, העמק משמש את תושבי מרקש כמפלט לחום בחודשי הקיץ החמים.
לקראת שעות אחר הצהרים נעשה את דרכנו חזרה למרקש, נעבור ונסייר בכיכר המרכזית הקרויה על שמו של "גמע אל פנה" , מרקש ידועה בקצבה הדינאמי ובכיכר העיר האווירה מורגשת ביותר. בסיורנו בעיר נוכל להתעכב בבסטות ובדוכני המזון המצויים בשפע בין סמטאותיה של העיר, נצפה במופעי רחוב מרהיבים של אקרובטים, להטוטנים, מאלפי נחשים ועוד.. נבקר במדינה הצבעוני והמרתק של מרוקו. נבקר בבתי המלאכה השונים של אמני הנחושת, הנגרות , האריגה ולאחר מכן נחזור למלון לארוחת ערב ומנוחה.
יום 9/ ה': מרקש
מיד בסיום ארוחת הבוקר נתחיל את סיורנו באתריה המפורסמים של מרקש. במהלך הסיור נגיע לכיכר המרכזית ע"ש ג'מע אל-פנה, שם הקצב הדינאמי של העיר בא לידי ביטוי במלוא עצמתו. נוכל למצוא בסטות שונות של דוכני מזון, מופעי רחוב של להטוטנים, אקרובטים, מאלפי קופים ונחשים, מגלי עתידות, קוסמים, לוחשים ועוד..
בסיום הסיור, נגיע למלון לארוחת ערב ולאחר מכן נצא למופע מיוחד במינו – ערב פולקלור ברברי רב משתתפים.
יום 10/ ו': מרקש – אגדיר
מיד בסיום ארוחת הבוקר, נעשה סיור נוסף בעיר מרקש ובסיום נמשיך בדרכנו לכיוון עיר הנופש וקיט- אגדיר.
בדרכנו נוכל לראות את עצי הארגאן המפורסמים. במידה ויתאפשר, נוכל להיכנס לאחד המפעלים המפורסמים לייצור שמן הארגאן.
בהגיענו לאגדיר, נתארגן במלון ונאכל את ארוחת הערב.
יום 11/ ש': אגדיר
את היום נבלה בעיר אגדיר השוכנת על לאורך החוף, נבקר את הדייגים החוזרים עם שלל בספינותיהם, נעלה על המצודה, נבקר באזור המסחרי בעיר ונמשיך לאזור התיירותי. לאחר מכן נבקר בשוק המפורסם "שוק אל-חד" אשר מונה למעלה מ- 1000 חנויות שונות ומגוונות בכל מה שתחפצו. בסיום, נשוב למלון לארוחת ערב.
יום 12/ א': אגדיר – איסווירה – סאפי
לאחר ארוחת הבוקר והתארגנו, נחל את דרכנו צפונה לכיוונה של העיר אסווירה (מוגדור), העיר הממוקמת בחופו של האוקיינוס האטלנטי , ידועה בלבן שעוטף את בתיה והחלונות הכחולים , העיר מוקפת חומה בצבע חום-אדמדם.
נבקר ברובע היהודי וגם בקברו של רבי חיים פינטו זצ"ל. בסיום הסיור נמשיך אל העיר "סאפי" , העיר אשר מפורסמת בענף הקדרות.
נוכל להתרשם משוק הקרמיקה ומהמצודה הפורטוגזית. בנוסף, נבקר באתר הנצחה מפורסם לכל צדיקי מרוקו- שבעת בן זמירו.
בסיום הסיור, נגיע אל המלון להתארגנות ולינה.
יום 13/ ב': סאפי – קזבלנקה
הבוקר ניפרד מהעיר סאפי וניסע חזרה צפונה. נבקר בעיר אל ג'דידה – עיר שהפורטוגזים בנו אותה מחדש.
נגיע לקזבנקה למלון להתארגנות והשלמת קניות.
יום 14/ ג': קזבלנקה – אירופה – תל אביב
התארגנות חזרה לארץ ונסיעה מאורגנת לכיוון שדה התעופה הלאומי של קזבלנקה וטיסה חזרה לת"א דרך יעד אירופי.